Vanhimmat valokeilassa: Juha ja Timo

Seurakuntaamme johtaa 16–henkinen vanhimmisto, jonka työskentelyyn pastorit osallistuvat. Vuoden 2016 ensimmäisessä Keskipiste-lehdessä alkoi uusi juttusarja, jossa esitellään seurakuntamme vanhimmat. Hieman laajemman haastattelun löydät aina lehden ilmestyttyä täältä.

1. Kuka olet, mistä tulet ja mitä teet?

Juha

Olen Juha Suni, 34. Perheeseeni kuuluu vaimo ja kolme lasta, neljättä odotamme syntyväksi kesällä. Muutin Viitasaarelta Jyväskylään vuonna 2003 opiskelemaan tietojärjestelmätiedettä. Tällä hetkellä työskentelen ohjelmistokehityksen parissa. Vapaa-ajalla harrastan monipuolisesti liikuntaa, mm. melontaa ja pyöräilyä.

 

 

 

Timo

Olen Timo Kallinen, 35. Olen kotoisin Keiteleeltä ja muutin Jyväskylään samana vuonna kuin Juha. Kävimme lukion samaan aikaan Viitasaarella. Tulin tänne opiskelemaan fysiikkaa ja olen jäänyt sille tielleni. Tällä hetkellä työskentelen osastopäällikkönä tekniikan alan yrityksessä. Perheeseeni kuuluu vaimo ja kaksi poikaa. Vapaa-aika kuluu työn ohella lähinnä opiskelujen parissa sekä oman talon parissa puuhastellessa.

 

 

2. Kerro jokin asia, jota monet ihmiset eivät tiedä sinusta.

Juha: Nuorena olin mukana Viitasaaren VPK:ssa. Sillä verukkeella sai aina vapautuksen tunneilta, kun piippari alkoi soida.

Timo: Olin mukana esiliinana sillä reissulla, jolla Juha tapasi vaimonsa Pauliinan. Juha huijasi minut mukaan, enkä tiennyt yhtään mihin olin lähdössä.

3. Milloin olet tullut uskoon ja kauanko olet kuulunut Jyväskylän helluntaiseurakuntaan?

Juha: Liityin tähän seurakuntaan muutama vuosi Jyväskylään muuttamiseni jälkeen. Tulin uskoon 10-vuotiaana kotona kun rukoilin isän kanssa. 12-vuotiaana kävin leirillä kasteella.

Timo: Olen ollut uskossa lapsesta asti. Muistan rukoilleeni isäni kanssa kerran autossa, kun halusin tehdä uskonratkaisun. Liityin tähän seurakuntaan melko lailla samaan aikaan Juhan kanssa.

4. Miten palvelet seurakunnassa?

Juha: Oltuani pari vuotta vanhimmistossa, minua pyydettiin mukaan hallitukseen. Olin mukana hallituksessa noin kahdeksan vuotta, tähän kevääseen asti. Lisäksi olen palvellut musiikissa sekä NiceDesign-päivissä keittiövastuussa.

Timo: Viime vuodet olen ollut mukana nuorten opetustiimissä sekä opettanut silloin tällöin Tukikohdassa.

5. Mikä sai sinut lähtemään mukaan vanhimmistoon?

Juha: Kun minua kysyttiin, keskustelin asiasta isäni kanssa, joka oli ollut pitkään vanhimmistossa. En ollut ajatellut asiaa etukäteen, mutta en myöskään kokenut, että ei tulisi lähteä mukaan.

Timo: Onhan se iso luottamuksen osoitus, että pyydetään mukaan vanhimmistoon. Jotenkin tuntui luontevalta ottaa se askel ja tulla mukaan vanhimmistoon, vaikken ollutkaan asiaa aiemmin sen enempää pohtinut.

6. Mikä on vanhimmiston rooli seurakunnassa?

Juha: Tärkeintä on varmistaa, että seurakunta on turvallinen koti ja kasvupaikka.

Timo: Johtaa seurakuntaa, kantaa vastuuta ja vapauttaa ihmisiä palvelemaan lahjojensa mukaan.

7. Mikä on rukouksesi seurakuntamme puolesta?

Juha: Haluaisin nähdä UKK-hankkeen toteutuvan niin, että seurakunta on siinä mahdollisimman laajasti mukana, ja että voimme jälkikäteen todeta, kuinka hanke vei seurakuntaamme kokonaisvaltaisesti eteenpäin.

Timo: Rukoukseni on, että seurakunta voisi olla vielä kokonaisvaltaisemmin yhtä.

 

Haastattelijana Suvi Leinonen, valokuvaajana Julia Vainiomäki

Lue aikaisemmat jutut

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on Twitter